Bojíte sa ísť s deťmi do Egypta?

01.07.2018

Každý deň dostávam otázky, ako sa nám darí v Egypte, či je to bezpečné, ako to celé zvládame, kedy je nalepšie letieť s deťmi, aký je najideálnejší vek dieťatka... Tak som sa rozhodla k tipom ako zvádnuť dovolenku s našimi ratolesťami, doplniť pár info aby som vám trošku uľahčila rozhodovanie.

Do Egypta sme leteli keď mala Evka 3 mesiace. Po úspešnej takmer šesť hodinovej ceste autom, z Humenného do Bratislavy, a po dva a pol hodinovom čakaní na letisku, takmer štvorhodinový let zvládla Eva lepšie ako ja, keď som prvýkrát letela. Celý let prespala, stačilo spraviť provizórnu postieľku na sedadle a bolo to. Zobudila sa, len keď bola hladná, chvíľku sa pohrala, zabavila ďalších cestujúcich a spinkala ďalej. Ani turbulencie ju nerozrušili. Neplakala ani raz.

To, že máte malé babätko nemusíte odkladať dovolenku. V kočíku pri mori bude krásne spinkať, nadýcha sa čerstvého vzduchu, ktorý mu spraví len dobre a keď bude teplé more, môžete sa s ním aj okúpať. Vaše dieťa si tú dovolenku s vami bude krásne užívať. Výhoda hotelov je,že aj iní turisti takisto prichádzajú s deťmi , čiže ak máte už väčšie dieťa, tak nudiť sa určite nebude,pretože deti sa rýchlo skamarátia a nevadí im ani jazyková bariéra. Ak sa náhodou stane, že žiadne dieťa v hoteli nie je ,sú tu animátori ktorí sa o zábavu postarajú.

A otázka bezpečia? .... Ani na jednú minútu som nespochybnila rozhodnutie, že sme sa sem presťahovali. Za tri roky od kedy sme tu, sme nezažili žiadnu situáciu, kedy by sme cítitili, že nám tu hrozí nebezpečenstvo. Média v Európe v snahe zaujať čitateľov a divákov za každú cenu šíria polopravdy a lži o skutočnej situácii v Egypte. Ide im predovšetkým o lacné senzácie, čítanosť a sledovanosť. Netvrdím, že v Egypte sa nikdy nič neudialo ale stačí sa poobzerať kdekoľvek vo svete aby ste videli, že s bezpečnosťou v Európe je to podobné, alebo ešte horšie.... Ak sa niečo stane vo Francúzsku, prestanú tam ľudia chodiť? Egypt si je veľmi dobre vedomý toho, že turistický ruch je veľmi významným príjmom pre krajinu a preto bezpečnostné opatrenia sú tu na veľmi vysokej úrovni. Tak ak sa rozhodnete pre dovolenku v Egypte aj so svojimi deťmi, mám pre Vás pár užitočných rád ako to celé zvládnuť...

1, Pobyt na slnku

Teraz keď už je pomaličky každý deň teplejšie a teplejšie, slnko naberá silu, tak treba svoje ratolesti dostatočne chrániť. Deti by nemali byť vystavené tropickému žiareniu vôbec. Je múdre, ak v čase medzi 11.30 a 14.00 keď najviac svieti slnko, zostanete vnútri. Ak aj napriek tomu pôjdete s dieťaťom von, určite by malo byť dostatočné chránené opaľovacími krémami s vysokým faktorom, pokrývkou hlavy a pokiaľ možno pod slnečníkom, alebo v tieni.... Na prechádzky radšej chodievajte ráno alebo podvečer, keď slnečné lúče už nie sú príliš silné. Čiže do tej 11-tej hodiny a potom až poobede radšej od 15-stej. Medzi tou 11-tou až 15-stou hodinou je to slnko najsilnejšie a najviac ohrozuje. Keď sa vám nechce ísť z pláže, určite trávte ten čas hlavne pod slnečníkom.

2, Povinná výbava

Klobúčik, tričko s dlhším rukávom a kvalitný opaľovací krém, to je základná ochrana. Aj keď sa to deťom nepáči, veľký ľahký klobúčik, či šatka musí byť. Detičky majú citlivé hlavičky a tak ich treba chrániť. Ľahké oblečenie, tričká či šaty voľných strihov sa vám určite zídu, najlepšie bavlnené, či iné prírodné látky vo svetlých farbách.

3, Opaľovací krém

Používajte krémy, či mlieka s vysokým ochranným faktorom. Ja používam Sunright 35, nie je to krém určený priamo pre deti, ale neobsahuje ropu, je vodeodolný, dobre sa rozotiera na celé telo a pekné vonia. Ak by chcel niekto vyskúšať tento krém, ktorý spadá aj do portfólia môjho e-shopu, napíšte. O ďalších tipoch pre detičky sa môžete dočítať v tomto článku - Niečo pre detičky  

4, Dopĺňanie tekutín

Nezabúdajte na dostatok tekutín pravidelne počas celého dňa. My , čo žijeme v Egypte, v lete bez vody vo fľaši z domu ani nevychádzame. Určite neodporúčam aby ste čakali kým sa dostaví smäd. Pitný režim je veeeľmi dôležitý a ak si chcete užiť dovolenku, tak to ale dodržiavajte aj so svojim dieťaťom. Malé dieťa, ako naša 9 mesačná Evka vám jednoducho nepovie, že je smädné. Dojčené deti si vystačia s materským mliekom, ale v tom prípade odporúčam čo najčastejšie prikladať. Materské mlieko obsahuje takmer 90% vody. V opačnom prípade treba ešte medzi dojčeniami podávať vodu. Ak sa objavia príznaky dehydratácie - žiadne močenie za 4 až 6 hodín, plač bez sĺz, vpadnuté oči - dieťatku dajte okamžite piť a čielko potierajte mokrou handričkou. Ak príznaky pretrvávajú, treba ho ihneď zaviezť do nemocnice, mohlo by ísť o úpal.

5, Otravný hmyz

Naše ratolesti sú pre otravné komáre a iný hmyz vďačným cieľom. Aby ste tomu zabránili, zaobstarajte si repelenty proti hmyzu, najlepšie s prírodnými zložkami - citrónom alebo eukalyptom. Pri nanášaní sa však vyhnite rukám dieťaťa, keďže si ich neustále dávajú do úst, alebo do očí a takisto krém neaplikujte do okolia úst a očí. Dvojmesačným bábätkám sa repelenty neodporúčajú. Ak sa vám nepáči myšlienka použitia repelentu, investujte do dlhých nohavíc, rukávov a siete proti komárom. Večer môžete zapáliť sviečku zo silice, a tak vyhnať komáre z vášho domu.

6, Schladenie

Prvý krát sa Evka kúpala v mori keď mala 4 mesiace. Celkom to zvládla. Počas zimy sme mali pauzu, /akurát ruské deti sa kúpali/ Teraz keď už začína byť naozaj teplo, prichádza na rad schladenie v mori. Ak je malej príliš horúco, zistíme to hneď keď má červené líčka a nevie sa upokojiť, vtedy je more najlepšie riešenie. Okamžitá úľava. Zabezpečili sme si aj malý nafukovací bazénik. Do tohto sa vám oplatí investovať. Budete mať omnoho vyššiu šancu, že dieťa sa neprehreje.

6, Klimatizácia

Klíma je výborná vec, dieťa by nemalo spať vo veľmi prehriatej miestnosti. Vtedy odporúčam pred spánkom izbu vyklímovať. Ale určite nie na 15, či 18 stupňov keď je vonku 30 - 35 stupňov!!! To je príliš veľký teplotný rozdiel, ktorý môže spôsobiť problémy s organizmom a dosť často sa môžu dostaviť príznaky nevoľnosti a zažívacie problémy. Hlavne keď opustíte takto vychladenú miestnosť..

Nenechávajte nahé bábätko v klimatizovanej miestnosti. Môže veľmi rýchlo prechladnúť. Ak sa to vonku nedá vydržať a ste nútení ostať v klimatizovanej hotelovej izbe, oblečte dieťatku odev z hrubšej bavlny.

Ani prúd studeného vzduchu by určite nemal priamo viať na vaše bábätko. Po pobyte v klimatizovanej miestnosti s ním nechoďte hneď na slnko.

7, Faraón /Hnačka a žalúdočné kŕče/

Ak sa predsa len dostaví faraónová pomsta, tak na to je len jediný liek. Hneď ako dorazíte do Egypta navštívte prvú lekáreň a zadovážte si Antinal pre dospelých a Antinal detské kvapky. Je to egyptský patent na čisto prírodnom základe, takže žiadnu chémiu nebudete užívať. Je dobré ho nemusieť použiť, ale lepšie je byť pripravený. Prízvukujem, nevychladzujte si izby na 20 či až 15 stupňov, nejedzte jedlo jedno cez druhé ak máte All inclusive, či polopenziu.... neprežierajte sa a pite veľa veľa vody.

Ak si lámete hlavu, čo deťom zabaliť, tak v Hurghade pre deti kúpite všetko. Máme tu pampers plienky, vlhčené obrúsky, rôzne kašičky, presnidávky, výborné ovocie, krásne oblečenie. Stačí nájsť najbližšiu lekáreň alebo obchod a všetko tam nájdete.

Prajem vám tu najkrajšiu dovolenku v našom druhom domove 

Zuzi